VeValmezu.cz - Lidé ve Valašském Meziříčí - sami sobě...

  Přihlásit
Odhlásit
Registrovat

 

Vložte obsah na portálKatalog firem a odkazů ve Valašském Meziříčí a okolíInzerceČlánky a tiskovkyTipy na výletFotoReportVideoReportUživatelské profily

Domů | Zprávy regionu | Krimi zprávy | Čas sklizně
Čas sklizně

Kriminalisté ostravského „toxitýmu“ vedou vyšetřování zločinů nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Podezřelé osoby se měly podílet na pěstování konopí setého (marihuany). Dvě velkopěstírny byly identifikovány přímo v centru Ostravy a dále ve Slezské Ostravě. V obou případech byly intdoorové pěstírny umístěny v nebytových prostorách a „ukrývaly“ stovky rostlin s morfologickými znaky konopí setého v různém stadiu vzrůstu.

První nelegální pěstírna byla situována ve třech místnostech objektu přímo v centru Ostravy. V druhé půli srpna 2013 byla k zadržení podezřelých osob nasazena zásahová jednotka, po vyhodnocení bezpečnostní situace na místě. Před samotným zadržením osob byl proveden násilný vstup do obydlí, policisté zásahové jednotky pak zadrželi dva cizince ve věku 24 a 45 let. Následovaly hodiny dokumentování místa činu, v areálu bylo zajištěno zhruba 800 rostlin s morfologickými znaky konopí setého. Dále umělá hnojiva, čerpadla, kompletní vzduchotechnika, filtry, elektrorozvody, rozvaděče a další součásti elektrorozvodů. Desítky lamp a listiny důležité pro trestní řízení. Zajištěné stopy byly zaslány ke zkoumání. Na místě byla zajištěna i rostlinná hmota, již usušená. K transportu zajištěných věcí bylo zapotřebí nákladního vozu.

Po provedeném dokazování zahájil policejní komisař trestní stíhání obou zadržených mužů, soudem byli obviněni vzati do vazby. Muži jsou podezřelí, že v přesně nezjištěném období, minimálně od května do doby zadržení, se společně podíleli na hydroponickém pěstování rostlin konopí setého a to za umělého osvětlení, zvýšení teploty, instalování ventilace a dalších uměle vytvořených podmínek. V době zákroku se na místě činu nacházelo téměř 800 rostlin s morfologickými znaky konopí setého v různém stádiu růstu (od 5 do 45 cm). Dále jsou oba podezřelí, že se podíleli na vypěstování marihuany, která byla na místě zajištěna již v sušeném stavu. Specialisté na místě provedli orientační detekci rostlinné látky, testované vzorky vykazovaly jednoznačně přítomnost marihuany (THC).  Sklizeň těchto rostlin, jejich neoprávněné zpracování a následný prodej toxikomanicky využitelné rostlinné hmoty nebyl v konkrétním případě proveden zřejmě jen proto, že předmětná pěstírna byla při realizaci prohlídky zajištěna policisty. Oba cizinci nemají v současnosti povolen pobyt na území státu.

Druhá velkopěstírna byla původně umístěna ve sklepních prostorách objektu ve Slezské Ostravě. Kriminalisté v tomto případě zajistili 631 rostlin marihuany různého vzrůstu od 25 cm do 40 cm. I tentokrát kriminalisté zadrželi podezřelého, 45letého cizince. Muž je rovněž podezřelý, že se spolupodílel na hydroponickém pěstování rostlin konopí setého, a to opět za uměle vytvořených podmínek. Realizovaným zákrokem kriminalistů „toxitýmu“ byla opět zmařena možnost neoprávněného zpracování a následného prodeje toxikomanicky využitelné rostlinné hmoty.

A znovu kriminalisté i v tomto případě hodiny dokumentovali místo činu a zajišťovali stovky věcí důležitých pro trestní řízení. Desítky kanystrů s hnojivy, desítky výbojek, jističů, ventilátorů, filtry a zase sušenou rostlinnou hmotu.

Přístupy do sklepa byly přitom zazděny a samotný přístup k pěstírně byl možný přes vybouranou podlahu chodby bytu, prostřednictvím žebříku. Vstup do zazděného sklepa byl možný z chodby u bytu, který obýval podezřelý. Rostliny pak byly zajištěny opět ve třech místnostech. I tento cizinec neměl povolen pobyt na území státu.

Identický pro oba případy je rozsah pěstíren, sofistikovaný způsob pěstování, značné poškození objektu při probourání zdí (stropů, podlahy) a následné instalaci potřebné techniky. Podobná je také časová náročnost při dokumentaci této trestné činnosti, všechny zajištěné věci je nutno řádně zadokumentovat (fotograficky, písemně), transportovat ke zkoumání či na místa uložení. Nutno bylo nasadit potřebný počet policistů a využít odpovídající počet vozů k převozu zajištěných věcí.

Všem obviněným „zahradníkům“ hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let.

Specialisté ostravského „toxitýmu“ dodávají, že podobné velkopěstírny odhalují průměrně pětkrát ročně. Marihuana je určena k transportu mimo území státu. Gram sušené marihuany lze nyní pořídit za částku v rozmezí 250 – 500 korun za gram podle kvality. 

Čas sklizně Čas sklizně Čas sklizně Čas sklizně Čas sklizně
Autor: 
por. Mgr. Gabriela Holčáková
Zdroj: 
Krajské ředitelství policie Ms kraje Preventivně informační oddělení