VeValmezu.cz - Lidé ve Valašském Meziříčí - sami sobě...

  Přihlásit
Odhlásit
Registrovat

 

Vložte obsah na portálKatalog firem a odkazů ve Valašském Meziříčí a okolíInzerceČlánky a tiskovkyTipy na výletFotoReportVideoReportUživatelské profily

Domů | Zprávy regionu | Regionální zprávy | Připojte se k petici za obnovení přípravy Palačovské spojky
Zatím nehodnoceno
Stavba Lešná - Palačov (zdroj ŘSD ČR)

S výstavbou Palačovské spojky v úseku Lešná - Palačov se mělo začít ještě v letošním roce, dokončena měla být do pěti let. Chybí však finanční prostředky, které Ministerstvo dopravy ČR prozatím nenašlo. Jedenáct měst a obcí vytvořilo petiční výbor, jehož cílem bude v několika týdnech získat co nejvíce podpisů pod petici za obnovení přípravy Palačovské spojky. V rámci úsporných opatření byla dále zastavena i druhá a třetí etapa stavby silnice I/35 Valašské Meziříčí – Lešná.
Absence významné necelých pět kilometrů dlouhé Palačovské spojky znamená zatěžování stávajících silnic I/35 a I/57 v délce 47 kilometrů a komunikací III. třídy v délce necelých 12 kilometrů. „Doufáme, že se nám tímto krokem podaří ministra dopravy přesvědčit o nutnosti vybudování této stavby dříve, než v roce 2018. I toto datum se však dá považovat za optimistické,“ řekl starosta města Jiří Částečka (ODS) a vysvětlil důvod zapojení také našeho města do petičního výboru: „Ve Valašském Meziříčí, stejně jako v dalších desíti městech tří krajů, neustále narůstá tranzitní doprava, čímž dochází ke znečišťování ovzduší a překračování hygienických limit hluku. To má dopad na zdraví obyvatel města. Současná situace je prostě neúnosná.“ Kromě dopravní zátěže jsou nevyhovujícími prvky také směrové vedení a šířkové uspořádání stávajících silnic. Silnice tak nesplňují požadavky bezpečnosti silničního provozu a jsou příčinou častých dopravních nehod s následky těžkých zranění nebo i úmrtí.
Občané našeho města mají dvě možnosti k vyjádření souhlasného stanoviska s petičním výborem. „Petiční archy budou až do devátého září k dispozici na matrice, kam se lidé dostanou z náměstí vchodem do meziříčské radnice, a také v informačním centru Rozvojové agentury VIA, která sídlí na zadním nádvoří zámku Žerotínů,“ prozradil starosta města. Po uplynutí lhůty se podpisové archy ze všech měst zkompletují a zašlou na Ministerstvo dopravy ČR.
Představitelé měst Nový Jičín, Hranice, Valašské Meziříčí a obcí Hodslavice, Starý Jičín, Černotín, Milotice, Lešná, Bělotín, Špičky a Teplice nad Bečvou požadují co nejdříve obnovit přípravy inkriminované dopravní stavby a zajistit potřebné finance na realizaci alespoň první etapy do roku 2015. Dále poukazují na to, že jen za poslední čtyři roky padlo na údržbu silnic I/35 Hranice – Valašské Meziříčí a I/57 Nový Jičín – Valašské Meziříčí přibližně čtvrt miliardy korun. „Vybudování první etapy se pohybuje v nákladech jedné miliardy korun,“ uzavřel starosta města.

Stavba Valašské Meziříčí - Lešná, 2. a 3. etapa (zdroj ŘSD ČR)
Autor: 
-vk-
Zdroj: 
Městský úřad Valašské Meziříčí