VeValmezu.cz - Lidé ve Valašském Meziříčí - sami sobě...

  Přihlásit
Odhlásit
Registrovat

 

Vložte obsah na portálKatalog firem a odkazů ve Valašském Meziříčí a okolíInzerceČlánky a tiskovkyTipy na výletFotoReportVideoReportUživatelské profily

Domů | Zprávy regionu | Regionální zprávy | Vánoční trhy tradičnější a komornější
Zatím nehodnoceno
Mikulářský jarmark každoročně přiláká mnoho dětí i dospělých (Vánoční trhy 2010)

Město prošlo tříletou zkušeností, kdy byly Vánoční trhy ve Valašském Meziříčí plně v kompetenci soukromého subjektu. Radnice tak v letošním roce řešila, jakou podobu získají trhy v letošním roce.
„Po vyhodnocení předchozích roků jsme došli k závěru, že je větší potřeba zainteresovanosti samotného města, ale i jiných zdejších organizací, včetně Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí,“ zhodnotil v krátkosti místostarosta města Jiří Pernický (NEZ).
Odbor regionálního rozvoje a územního plánování tak zpracoval čtyři možné varianty. „Na srpnovém zasedání rady města odhlasovali její členové variantu, při které budou Vánoční trhy zahájeny první adventní neděli 27. listopadu vystoupením Zašovského chrámového sboru.  Nejen pro děti bude následovat 2. prosince tradiční Mikulášský jarmark s nadílkou a rozsvícením vánočního stromu. Další program, v rámci kterého vystoupí nejen místní skupiny a seskupení, bude probíhat vždy od čtvrtku do soboty v podvečerních hodinách až do 23. prosince. Kompletní program kulturního doprovodného dění bude zveřejněn v prosincovém vydání Valašskomeziříčského zpravodaje,“ uvedla vedoucí odboru Dagmar Vávrová.
Nabídku jako jediná předložila meziříčská Agentura Smart.

Krátký rozhovor s Ivanem Klímou (Agentura Smart) a Romanem Štěrbou (ředitel KZ):

Proč jste se rozhodl podat nabídku na pořádání Vánočních trhů?
Ivan Klíma: Vánoce pro mne mají neopakovatelnou atmosféru. Pro mne jako pro meziříčského patriota bude otázkou cti realizovat letošní Vánoční trhy. Agentura Smart během celého roku pořádá různé společenské, sportovní a kulturní akce a Vánoční trhy budou pro nás velmi příjemným zakončením roku.

Do programové nabídky letos zasáhne také Kulturní zařízení města. Co vás k tomuto kroku přimělo?
Ivan Klíma: Naše agentura měla letos možnost v rámci několika akcí s KZ spolupracovat a musím říct, že jsem se setkal s profesionálním přístupem všech jeho pracovníků. Pořádat trhy spolu s KZ se mi zdá jako přínosný krok jak pro agenturu, tak i pro obyvatele či návštěvníky tohoto města.
Roman Štěrba: Jak KZ, tak i Agentura Smart máme navázány zajímavé kontakty. Předpokládáme, že rozmanitost kontaktů přispěje k bohatému a širokému kulturnímu programu. Můžeme zde také zúročit letité zkušenosti při pořádání různých koncertů a podobných akcí.

V čem budou Vánoční trhy jiné oproti loňskému roku?
Ivan Klíma: V prvé řadě se budeme snažit o to, aby se na trzích více projevil duch těchto církevních svátků. Ještě před podáním nabídky jsme proto začali komunikovat například s místní farou a ZŠ Salvátor. Další novinkou budou místa konání kulturního programu. Nebudeme se orientovat pouze na meziříčské náměstí. Lidé v rámci oslav předvánočního času budou moci program zhlédnout i například v kostele či KZ. Odlišný bude i časový harmonogram – trhy nebudou probíhat kontinuálně, ale v periodách, konkrétně vždy od čtvrtku do soboty. Výjimku si dovolíme udělat pouze první den Vánočních trhů, a to 27. listopadu. Na tento den vychází první adventní neděle, proto na náměstí vystoupí mimo jiné i Zašovský chrámový sbor.

Mnoho lidí bude zajímat program Vánočních trhů. Můžete již nyní něco málo z nabídky prozradit?
Ivan Klíma: Rádi bychom oslovili, jako tomu bylo v předchozích letech, zdejší mateřské a základní školy a Základní uměleckou školu. Jednáme například o možnostech uspořádání pravé valašské zabíjačky, řemeslného trhu nebo realizaci živého betlému. Z kapel máme prozatím předjednané například Flerety, Ready Kirken, Abba Revival nebo Elvis Presley Revival. Program Vánočních trhů bude projednán se zástupci radnice, KZ a odboru regionálního rozvoje a územního plánování meziříčského úřadu. Finální verze programu Vánočních trhů by měla být známa do konce října.

Autor: 
-vk-
Zdroj: 
Městský úřad Valašské Meziříčí